Back to products
Grace Chair
Call for Price
Design Options – F9 Chairs
"*" indicates required fields
Description
This Chair 1/2 is part of the Design Options F9 Series and is available with your choice of arm, back, and seam options. The F9 collection includes sofas, loveseats, chairs, ottomans, sleepers, power motion styles and sectionals to build the exact piece you need for your unique space. For more information, see the Design Options tab under Collections on the home page.
Product Details
| Back Type | Att Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 1 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 24.0 |
| Style Cubes | 32.0 |
| Style Units | 76.0 |
Additional information
| Weight | 27.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 43 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Design Options – F9 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Design Options – F9 Chairs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Recliners
Design Options – F9 Sectionals
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.