Gianna Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
A true heirloom chair, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This luxurious chair sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this chair is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.97 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 19.970 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Gianna Fabric Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.