Cordata Table Lamp
Call for Price
Cosmopolitan Collection - Server in Honey
Call for Price
Gianna Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
7823-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Complete your Gianna collection with the Gianna ottoman, vintage-inspired elegance to last a lifetime. Thanks to the high-density, tastefully welt-trimmed top cushion, this ottoman will maintain its style and shape over time. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this ottoman is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.08 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 7.080 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.