Reed Entertainment Base
Call for Price
29'' Storage Chest / Toy Chest
Call for Price
I3-3014 – Kelvin Chair
"*" indicates required fields
Description
Empire styling takes a modern stand with this handsomely tufted, scroll-back chair on lion-form legs. Standing sentinel at a dining table or desk, its equally stylish seen from behind where its back—ever so slightly inclined for longer lounging—leaves an artful sliver of open air between it and its frame.
Product Details
| Material | Oak Solids |
|---|---|
| Back Type | Tufted |
| Volume | 16 cft |
| Weight | 28 lb |
| Leather | 28 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 2.00 yrd |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 19 × 35 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Kelvin |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.