Living Room Lark Chaise
Lark comes standard with a tight seat, kidney pillow, and welt trim only. From family rooms to bedrooms, living rooms to entryways, there are plenty of ways to incorporate these versatile pieces into your home.
"*" indicates required fields
Lark comes standard with a tight seat, kidney pillow, and welt trim only. From family rooms to bedrooms, living rooms to entryways, there are plenty of ways to incorporate these versatile pieces into your home. A chaise can create a dramatic focal point in a room, while a settee can provide small-scale seating for a variety of spaces. Complete your room design with one of our decorative ottomans, which come in a variety of shapes and styles. These multipurpose gems can serve double duty as a cocktail table substitute or a decorative footstool for a sofa or accent chair.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Tight Seats are crafted using 2.0 density foam. |
| seat back | Tight Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Contrasting options available with an upcharge. |
| pillow | (1) Kidney Pillow in contrasting fabric. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. |
| type | Chaises, Two Arm Chaises |
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 31.5 × 38.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Red |
| Detail Color | Java |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Lark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Living Room Lark Club Chair
Living Room Lark Ottoman
Living Room Lark Skirted Swivel Glider
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.