Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Call for Price
Tori 2240 RSF Loveseat
Call for Price
Living Room Lark Ottoman
"*" indicates required fields
Description
Lark comes with a standard cushion and welt trim only. With designs ranging from sophisticated modern to comfortably chic, our wide selection of fully upholstered chairs will add the finishing touch – and some panache – to your room. Personalization options are endless with different finishes, nail head trims, and covers available. Options limited by style.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Nailhead trim available with upcharge. |
| type | Ottomans, Accent Ottomans |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 25.5 × 18.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Gray |
| Detail Color | Truffle |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Lark |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Living Room Lark Club Chair
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.