Oakland Arm Chair
"*" indicates required fields
Description
Sharply angled arms and a back which reaches to the sky add graphic interest to this updated Windsor chair. The solid mahogany frame has been finished with a satin black paint, and is a wonderful choice when chairs are needed at the head of the family dining table. A new look for a time honored favorite.
Product Details
| Item Weight | 63 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany |
| Dimensions | W:20.75 x D:18 x H:45 |
Additional information
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 20.75 × 45 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Oakland |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.