Server
Call for Price
Dwyer Small Server - 802 Bay / 05 Nickel Square Pull
Call for Price
Soren Flared Arm Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Soft and elegant, Soren Flared Arm is a small-scale collection with slightly feminine details. Adding a bit of flair, Soren Flared Arm features arced arms and is designed with high solid wood legs in a cognac finish. Paired with a rolled, single seam, loose cushion package, this approachable design sits slightly more proper, but still offers plenty of comfort.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Default Cover | Charisma Rosewood |
| Depth | 39.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 39.00 |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Loose back cushion 100% blown fiber encased in a synthetic ticking. |
| Seating | Loose seat cushion are constructed with high resiliency CertiPUR-US foam wrapped in polyester fiber. |
Additional information
| Dimensions | 34 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Soren Flared Arm |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.