Thompson Panel Arm Manual Recliner
Manual push‑back recliner with rolled panel arms and tapered legs, featuring a semi‑attached back and loose seat cushion for casual comfort.
"*" indicates required fields
The gently rolled panel arms and tapered legs of the Thompson Manual Recliner Chair are a fit for almost every room and design genre. Featuring the clean lines, neat welt seams, and character of a casually modern accent chair, the Thompson takes your relaxation a step further with its hidden, push-back reclining capability. The semi-attached back cushion and loose seat cushion can be covered in the designer fabric of your choice, and the modest scale is perfect for adding a pair of these to your living space. Should you choose to partner the recliner with a non-reclining mate, the Thompson is also available in a swivel glider and stationary accent chair. Everyone gets exactly the seat they want!
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 33.5 × 41 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoke |
| Style | Modern |
| Collection | Thompson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.