Thompson Leather Panel Arm Manual Recliner
Leather push-back recliner with softly rolled panel arms, welt detailing, and tapered wood legs. Semi-attached back and loose seat cushion with TV or full recline positions.
"*" indicates required fields
Our Thompson Leather Panel Arm Manual Recliner delivers something you never expected to find – a stylish leather accent chair for your living room, office, or reading nook that also features reclining comfort. The softly modern profile of this Thompson Recliner offers gently rolled panel arms embracing a semi-attached back cushion and loose seat cushion. The welt detail and tapered wood legs furnish classic touches. Choose from many fine Bassett leathers to upholster this push-back reclining chair that celebrates every aspect of living well. If you’re looking to partner the recliner with a non-reclining mate, the Thompson is also available in a swivel glider and stationary accent chair, giving everyone the seat they prefer.
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 33.5 × 41 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sterling – Smoke |
| Style | Transitional |
| Collection | Thompson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.