
Trevor Leather Track Arm Power Recliner
Leather power recliner with clean track arms and an inside-arm control that moves smoothly from upright to relaxation. Semi-attached back and a loose seat cushion provide supportive comfort.
"*" indicates required fields
Leather accent chairs are an indulgent favorite in many living spaces and the Trevor Leather Track Arm Power Recliner takes on that role with added aplomb. In the Trevor, you can power your high-legged, clean-lined chair from refined style to reclining relaxation with a smooth slide of an inside-arm lever. The flexible comfort of this modestly scaled custom chair extends to reclining into two positions. Featuring a semi-attached back, loose seat cushion, and padded track arms, you can cover the recliner in your choice of durable Bassett leather. If desired, the chair can be ordered in-store with a battery pack to eliminate the need for a power cord.
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 31 × 42 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Toast |
| Style | Modern |
| Collection | Trevor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Trevor Leather Track Arm Manual Recliner
Trevor Leather Track Arm Manual Recliner
Trevor Track Arm Manual Recliner
Trevor Track Arm Power Recliner
Trevor Track Arm Power Recliner
Trevor Track Arm Power Recliner
Trevor Track Arm Power Recliner
Trevor Track Arm Power Recliner
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.