Dmitri, Loft Living Living Room Dimitri Wedge
Call for Price
Hidden Treasures Tray Ottoman Coffee Table
Call for Price
Aria Sedona Leather Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields
Description
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this loveseat brings the pinnacle of relaxation to any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), Console, Wireless Charging, Cup Holders, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 45.104 |
| Carton Weight | 278.000 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.