Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields
Enjoy the high-end look of leather and the comfort of an ergonomic loveseat built for two with the Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests. With a power control in each arm, both people sitting can independently adjust the recline and headrests to suit their preference in the moment. And with USB charging ports built into the controls, you don’t have to worry about your devices dying. Pull-tufted, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you a place to rest your forearms and help you stay relaxed. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from more than 50 options of leather or leather match upholstery to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 54.100 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Related products
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.