Whether you’re napping or watching the big game, the Arlo Reclining Loveseat with Console keeps you comfy and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Designed to enhance your well-being, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as your sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cushion your forearms—something you’ll really appreciate if you’re spending hours gaming or streaming movies. Control the recline using an easy-access handle on either of the arms. To make Arlo your own, choose from more than 50 leather or leather match options to suit your style.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 64.650 |
| Carton Weight | 331.000 lb |
| Product Weight | 331 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.