Carson Leather Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Carson’s traditional frame provide support and comfort while curved, gathered stitching on the arm pads and nailhead trim offer a modern flair. Cozy up on Carson’s large seat and back cushions and be consumed by everlasting comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, Custom Wood Finish, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Bronze (Z) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 54.00 |
| Carton Weight | 137 lb |
| Product Weight | 137 lb |
| Carton Volume | 54.000 |
| Carton Weight | 137.000 lb |
Additional information
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Carson Fabric Chair
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Chair
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Loveseat
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Loveseat
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Ottoman
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Ottoman
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Sofa
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 91 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Sofa
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 91 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.