Buchanan Table Lamp
Call for Price
ES9-1339-43 - Savannah Laf Corner Sofa
Call for Price
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields
Description
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. The center console includes two cup holders for drinks and a storage compartment to tuck away remotes and other belongings. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 59.790 |
| Carton Weight | 254.000 lb |
| Product Weight | 254 lb |
Additional information
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Davis Fabric Power Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Davis Fabric Power Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Davis Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Davis Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.