Gourd Table Lamp, Burgundy
Call for Price
ESN258-8SK - Cassidy Skirted Swivel Chair
Call for Price
Hercules Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
S483050M
Category: Loveseats
Tags: Fabric:, Flexsteel, Gray, Loveseats, Medium Gray, Power, Power Reclining, Reclining
Description
Living up to its name, Hercules is strong and reliable. Its heavy-duty reclining mechanism is rated for 350 pounds, and the frame is built to stand the test of time. Hercules has generous padding all around its large-scale frame including the high-back seat, which provides additional comfort. The traditional round arms, gathered stitching, and fully padded footrest will have you relaxing in ultimate luxury. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Hercules |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 127.000 lb |
| Product Weight | 127 lb |
Additional information
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hercules Fabric Power Recliner
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Hercules Fabric Recliner
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
| Features | Fabric |
Hercules Fabric Recliner
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
| Features | Fabric |
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.