Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields
Enjoy ergonomic features you can finetune to suit your needs—even if you’re sitting alongside another person—with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. Using the power control on either arm, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Pad-over armrests provide a place to rest your forearms, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders supported. Additional tufting takes pressure off your lower back. Quality and durability are guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will look great for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 283 lb |
| Product Weight | 283 lb |
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Mason Fabric Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric |
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric |
Mason Fabric Rocking Recliner
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.