
Mason Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
Great for those nights when all you want to do is relax and binge-watch your favorite show, the Mason Power Recliner offers all the comfort you need in a simple, refined look. Using an easy-to-access power control on the side of the arm, you can kick up your feet and feel the stress melt away. Keep devices powered up and close at hand with the USB charging port built into the power control. Pad-over arms take pressure off your forearms, while a high-divide back cushion with tufting supports your head, neck and lower back. Our patented DualFlex Spring System™ keeps the recliner firm yet flexible and ensures durability. Choose from over 250 fabric options to suit your style.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 149 lb |
| Product Weight | 149 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.