Kingston 4472 LSF Loveseat
Call for Price
Loft Living, Danae Living Room Danae LAF Bumper Chaise
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| constrasting fabric | Available for contrasting inside back, seat cushion and arm caps. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (1) 20-inch Pillow and (1) Kidney Pillow |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 68 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Danae, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Danae Living Room Danae 3 over 3 Sofa
Loft Living, Danae Living Room Danae Armless Loveseat
Loft Living, Danae Living Room Danae Conversation Sofa
Loft Living, Danae Living Room Danae LAF Loveseat
Related products
Studio C Essentials Chairs
End Table
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.