Legend 4455 Rocker Recliner
Call for Price

Charlotte Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Call for Price
Loft Living, Danae Living Room Danae LAF Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting inside back, seat cushion, arm caps and pillow. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20” Blendown Pillows in matching fabric. Contrasting options available for an upcharge. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 56 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Danae, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Danae Living Room Danae 3 over 3 Sofa
Loft Living, Danae Living Room Danae Armless Loveseat
Loft Living, Danae Living Room Danae Conversation Sofa
Loft Living, Danae Living Room Danae Matching Ottoman
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Related products
New Traditions Sofas
36in Nesting Desk
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.