Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
Combine beauty and effortless motion, with the Penn Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar. Using the power controls on either arm, each user can seamlessly adjust the recline setting independently. Power headrest and lumbar support lend customized comfort for your family’s individual needs. USB ports, with zero-draw technology, allow you to charge your devices with ease. The center console provides cup holders as well as additional storage for remotes and more. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from hundreds of fabric options to create a unique look to suit any style. Whether you are settling in for a family movie night or just relaxing solo, feel fully supported by Penn.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Penn |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 68.000 |
| Carton Weight | 281.000 lb |
| Product Weight | 281 lb |
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Penn Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Penn Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Penn Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.