
Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
Combine beauty and effortless motion, with the Penn Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar. Using the power controls on either arm, each user can seamlessly adjust the recline setting independently. Power headrest and lumbar support lend customized comfort for your family’s individual needs. USB ports, with zero-draw technology, allow you to charge your devices with ease. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from hundreds of fabric options to create a unique look to suit any style. Whether you are settling in for a family movie night or just relaxing solo, feel fully supported by Penn.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Penn |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Power Lumbar, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 54.10 |
| Carton Weight | 243 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Penn Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Living Room Everly Settee
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.