Essentials Sofa 787850
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Classic styles bring a welcome, familiar touch to your home and this sofa does just that. The attached box border backs form a gentle arch across the back, and the shaped arm panels have been smartly trimmed with nail heads. The look is traditional but updated for today’s lifestyle. 3 accent pillows. Also available are the matching queen size sleeper, loveseat, chair, and ottoman. Optional nail finishes available.
Width 84″ (213.4 cm)
Depth 39″ (99.1 cm)
Height 40″ (101.6 cm)
About Studio C
Studio C was founded over 50 years ago in the small town of Taylorsville North Carolina, where furniture manufacturing is not just our profession but a family tradition. Generations of North Carolinians have been building furniture in this part of the country dating back to the 1800’s.
Custom order is the strength of the company – our consumers can select from over 140 sofa styles, 100 accent chairs, 1000 fabric choices, and 50 premium leathers, all built to order and shipped around the world within a few weeks.
| Brand | Studio C |
|---|---|
| Color | Beige, Tan |
| Features | Fabric, Nailheads, Wood |
| Style | Traditional |
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |





