Gable Road Storage Bed - Full / 806 Mist
Call for Price
CCC3113A - Hailey Dining Chair
Call for Price
Stressless® Stella Wood 2,5 seater with 1 headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
146027257981035041704
Category: Loveseats
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Loveseats, Reclining, Stressless
Description
Stressless® Stella is a soft and contemporary modular sofa that responds to your movements. The Stressless® BalanceAdapt™ system allows the sofa to respond to your natural movements, adjusting the seat as you move. Recline, lean forward, lie down or put your feet up and feel how the soft and generous seat adapts to your position. When the occasion calls for just a regular sofa, simply lock the function to stop the seat from moving. Available with different armrests, seat widths, corner and custom headrest and footstool.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Oak stain |
| Arm Design Color | Oak stain |
Additional information
| Dimensions | 36.61 × 87.01 × 30.71 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Stella |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Stella 1 seater with Side Panels
Stressless® Stella 2 seater
Stressless® Stella 2 seater with 1 headrest
Stressless® Stella 2,5 seater
Stressless® Stella 2,5 seater with 1 headrest
Stressless® Stella 3 seater
Stressless® Stella 3 seater with 1 headrest
Stressless® Stella C 2,5-2,5 seater
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.