Upholstery Living Room Venezio Console Ottoman
Call for Price
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Make a statement with modern comfort in a traditionally elegant package. The Alexander power recliner is traditional yet elevated. With a luxurious rolled arm adorned with subtle nailhead trim, this recliner has all the enduring style you need to make your living room stand out. Marrying tradition with technology, Alexander features Triple Power adjustability, a Zero Gravity recline, a power control with a USB-A and USB-C ports to charge your devices, and indulgent support from CloudLux and memory foam—luxury that feels like floating through the ages.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alexander |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Carton Volume | 27.870 |
Additional information
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.