Avery Leather Zero Gravity Power Recliner
Leather zero‑gravity power recliner with an adjustable headrest for custom support. Built-in USB charging and hidden cup holders add lounge-ready convenience.
"*" indicates required fields
Designed with clean lines and a sophisticated silhouette, The Avery Leather Zero Gravity Power Recliner delivers luxurious comfort in a modern, refined style. The zero-gravity mechanism puts your body into the optimal position for deep relaxation while the adjustable headrest allows you to fine-tune your support. With USB charging ports built into the controls and hidden cup holders for your drinks, you can easily settle in and relax. The Avery Collection is hand-tailored in your choice of two top-grain leathers with a vinyl match for a classic style that elevates the look and comfort of your space.
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41 × 42 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Avery Azure |
| Style | Modern |
| Collection | Avery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.