Denali 4378 LSF Loveseat
Call for Price
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Solid Back – Manual
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Our quick ship Bespoke collection comes with the Classic Comfort seat cushion as standard. |
| seat back | Solid Back |
| business unit | HF Custom |
| trim | Standard topstitch trim only. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 43 in |
| Brand | HF Custom |
| Style | Transitional |
| Collection | Bespoke, Dimitri, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri 3 over 3 Sofa
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Loveseat
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Sofa Return
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Matching Ottoman
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri RAF Loveseat
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri RAF Sofa Return
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Studio Sofa
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.