Lamar 4098 Sofa (90")
Call for Price
Bespoke, Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Studio Sofa
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Our quick ship Bespoke collection comes with the Classic Comfort seat cushion as standard. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| pillow | (2) 20” Blendown Pillows in matching fabric. Select Bespoke fabrics available |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sofas, Three Cushion Sofas |
Additional information
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 75 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Style | Transitional |
| Collection | Bespoke, Dimitri, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.