Burlington Leather Lay Flat Power Recliner
Lay‑flat leather power recliner with split pub back, generous padding, and detailed stitching for full‑body comfort. Adjustable headrest and lumbar plus built‑in USB ports add convenience.
"*" indicates required fields
Designed with heavy padding, a split pub back, detailed stitching, and a sumptuous headrest, the Burlington Leather Lay Flat Power Recliner delivers deluxe comfort in a handsome, tailored look. The lay-flat recline position provides full-body support, while adjustable lumbar and headrest personalize your comfort with just the touch of a button. Use the built-in USB ports to charge your devices while you unwind. The Burlington Collection is hand-tailored in your choice of two top-grain, family-friendly leathers, offering a durable, distinguished style for serious relaxation.
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 42.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burlington Umber |
| Style | Transitional |
| Collection | Burlington |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Burlington Leather Lay Flat Power Recliner
Burlington Leather Power Reclining Loveseat
Burlington Leather Power Reclining Loveseat
Burlington Leather Power Reclining Sofa
Burlington Leather Power Reclining Sofa
Related products
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.