Burlington Leather Power Reclining Loveseat with Center Console
Power reclining leather loveseat with a split pub back and lay‑flat recline for full‑body support. Center console adds two cup holders and built‑in USB ports.
"*" indicates required fields
Designed for maximum leisure, the Burlington Leather Power Reclining Loveseat with Console delivers laid-back luxury for two. A deeply padded split pub back and lay-flat recline position offers full-body support, while padded headrests and lumbar cushioning let you easily perfect your comfort. With a center console with two cup holders and built-in USB ports, the Burlington Loveseat is ideal for lounge spaces, from media and living rooms to dens and game rooms. The Burlington Collection comes in your choice of two top-grain, family-friendly leathers, promising years of worry-free relaxation
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 42.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burlington Umber |
| Style | Transitional |
| Collection | Burlington |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Burlington Leather Lay Flat Power Recliner
Burlington Leather Lay Flat Power Recliner
Burlington Leather Power Reclining Loveseat
Burlington Leather Power Reclining Loveseat
Burlington Leather Power Reclining Loveseat with Center Console
Burlington Leather Power Reclining Sofa
Burlington Leather Power Reclining Sofa
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.