Vista Collection Buffet in Hickory & Shell
Call for Price
Upholstery Living Room Galena Exposed Wood Chair
Call for Price
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
Euro flair. Customizable comfort. The Camden power recliner has all the comfort you could ever need, with all the style you could ever want. This recliner is expertly engineered to deliver each user’s ideal relaxation experience. Zero Gravity recline makes you feel weightless, while you can use the power control to adjust your headrest and recline. USB-A and USB-C charging ports conveniently located in the power control keep your devices fully charged and within reach. The comfort of the future, in a timeless silhouette. Bring it all home with Camden.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Camden |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 39.810 |
| Carton Weight | 190.000 lb |
| Product Weight | 177 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Carton Volume | 40.942 |
Additional information
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 47 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Camden |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.