Charlotte Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
S2480-50L
Category: Recliners
Tags: Customizable, Fabric:, Flexsteel, Gray, Power, Power Headrest, Recliners, Reclining
Description
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power recliner, featuring a power headrest, lumbar and recline for customized comfort. Enhanced by Zero Gravity technology, this recliner puts you in the ideal position to reduce pressure and create a sensation of weightlessness. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back detailing.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
Additional information
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.