Malaga Table Lamp
Call for Price
Chip Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
Chip offers extreme comfort in a simple, smartly scaled frame. Its overstuffed back cushions and high-density seat cushion begs you to sit down and stay awhile. This recliner is sure to be a great addition to your any living area with its traditional look and inviting design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Chip |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 134.000 lb |
| Product Weight | 116 lb |
Additional information
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Chip |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chip Fabric Power Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Chip |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Chip Fabric Power Rocking Recliner
Chip Fabric Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Chip |
| Features | Fabric |
Chip Fabric Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Chip |
| Features | Fabric |
Chip Fabric Rocking Recliner
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.