Connor – Luxe Latte Manual Pushback Recliner
"*" indicates required fields
Description
Meet Connor, where classic elegance meets modern comfort. Featuring a manual push-back reclining mechanism and a high-leg design for a sophisticated look, this chair is upholstered in rich leather in our Luxe Latte colorway. The detailed stitching adds a refined touch, making Connor a stylish and comfortable addition to any home.
Product Details
| Manual push-back reclining | Yes |
|---|---|
| High leg for a classic stationary look | Yes |
| Rich leather cover in our Luxe Latte colorway | Yes |
| Detail stitching | Yes |
Additional information
| Dimensions | 40.5 × 30 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Luxe Latte |
| Style | Transitional |
| Collection | Connor |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Connor – Espresso Manual Pushback High Leg Recliner
Connor – Espresso Power High Leg Recliner With Power Headrest
Connor – Luxe Latte Power High Leg Recliner With Power Headrest
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.