Cooper – Shadow Natural Manual Triple Reclining Sofa
"*" indicates required fields
Description
Put your feet up and enjoy true comfort in this manual Triple Reclining Sofa featuring three reclining seats and a velvety soft cover that’s beautiful, durable and easy to clean.
Product Details
| High Quality Mechanism | Yes |
|---|---|
| 1.8 to 2.2 Density Foam | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Chaise Pad Footrest on reclining seats | Yes |
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 83.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Shadow Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cooper |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Cooper – Shadow Brown 6pc Package A (811l, 810, 850, 840, 860, 811r)
Cooper – Shadow Brown Manual Console Loveseat
Cooper – Shadow Brown Manual Glider Recliner
Cooper – Shadow Brown Manual Triple Reclining Sofa
Cooper – Shadow Grey 6pc Package A (811l, 810, 850, 840, 860, 811r)
Cooper – Shadow Grey Manual Console Loveseat
Cooper – Shadow Grey Manual Glider Recliner
Cooper – Shadow Grey Manual Triple Reclining Sofa
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.