Hunter - Echo Grey Manual Pushback Recliner
Call for Price
Hunter – Chestnut Charm Power High Leg Recliner With Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
Hunter brings a power recline and a power headrest to the table, offering customizable relaxation. The square back features plush padding, while the high-leg design provides a classic look. Wrapped in rich chestnut leather, this chair is accented with elegant bronze nail head detailing. Powered by FreeMotion®, it ensures effortless reclining, making it an ideal choice for any home.
Product Details
| Power recline | Yes |
|---|---|
| Power headrest | Yes |
| Square back with plush padded back cushioning | Yes |
| High leg for a classic stationary look | Yes |
| Rich leather cover | Yes |
| Bronze nail head detailing | Yes |
| Powered by FreeMotion® | Yes |
Additional information
| Dimensions | 39 × 29.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut Charm |
| Style | Transitional |
| Collection | Hunter |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hunter – Chestnut Charm Manual Pushback Recliner
Hunter – Echo Grey Manual Pushback Recliner
Hunter – Echo Grey Power High Leg Recliner With Power Headrest
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.