Kenneth Leather Zero Gravity Power Recliner
Zero-gravity leather power recliner with bold welt detail for elevated comfort. Includes a power-adjustable headrest and discreet USB charging.
"*" indicates required fields
Take everyday lounging to a luxurious new level with the Kenneth Leather Zero Gravity Power Recliner. Generously scaled and hand tailored with a bold welt detail, it delivers outstanding comfort at first sit. With just the touch of the power switch, Kenneth reclines to a full zero-gravity position–easing joint pressure and supporting your body with a weightless feel for extreme relaxation. The power-adjustable headrest cradles your neck at just the right angle, while discreetly integrated USB ports power up your devices as you unplug.
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41.5 × 42 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Kenneth Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kenneth |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.