
Lewis TABLES 52601/25+90502/21
Call for Price
Living Room Pressley Wing Chair
Call for Price
Linden Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power recliner with power headrest and lumbar. The plush, divided back cushion supports the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. Independently adjust the recline, headrest and lumbar for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of the seat, this leather recliner is designed to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 25.754 |
| Carton Weight | 149.000 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.