Corbel Base Table Lamp with Linen Shade
Call for Price

F9 Chaplin 3 Piece Sectional F9341
Call for Price
Magnus Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields
Description
If your idea of ultimate relaxation involves lounging and reclining back to watch some TV, Magnus is the style for you. Its scale combined with plush pillow arms and channeled back cushions will make this your new favorite napping place. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Magnus |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 125 lb |
| Product Weight | 125 lb |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Magnus Fabric Power Recliner
Magnus Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Magnus Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Magnus Fabric Recliner
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric |
Magnus Fabric Rocking Recliner
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.