3382-3-SK - Layla 66" To 80" Skirted Raf Corner Banquette
Call for Price

Cassandra STOOLS 40345-30/56JU
Call for Price
Maris Manual Recliner with Wood Frame
Vintage-modern manual recliner with lightly shaped wood arms and tucked-away reclining that suits living rooms or reading nooks. Customizable in fabric or leather with wood finish options.
"*" indicates required fields
Description
The Maris Recliner: a sleek vintage-modern styled recliner with lightly shaped wood arms. With tucked-away reclining, Maris fits stylishly into the sleek living room or reading nook while keeping comfort close at hand. We’ll make it just for you and if you need more, pick from a wide variety of leather, fabric and wood colors in-store.
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 28 × 40.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Putty |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Maris |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.