Mason - Charcoal Power Console Loveseat
Call for Price
Mason – Charcoal Power Sofa
"*" indicates required fields
Description
Comfort meets innovation in this inspired Power Sofa. The perfect choice for creating a relaxing environment, this stylish model features a smooth motorized reclining motion at just the touch of a button.
Product Details
| Can be operated cord-free and placed anywhere in the room without proximity to an outlet with the addition of a FreeMotion® cordless battery pack. Find out more. | Yes |
|---|---|
| Pet & Kid Friendly High Performance Fabric | Yes |
| Power Headrest | Yes |
| Patent Pending on and off USB with Home Button | Yes |
| High Quality Mechanism and Motor | Yes |
| 1.6 to 1.8 Density Foam | Yes |
| Individually pocketed coils seat cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Lay-Flat | Yes |
Additional information
| Dimensions | 38 × 90.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mason |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason – Carbon 6pc Package A (811lph, 810, 850, 840, 860, 811rph)
Mason – Charcoal 6pc Package A (811lph, 810, 850, 840, 860, 811rph)
Mason – Charcoal Power Console Loveseat
Mason – Charcoal Power Recliner
Mason – Dark Kahlua 6pc Package A (811lph, 810, 850, 840, 860, 811rph)
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.