Mustang Rust Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
Infuse your living space with a touch of Western charm with the Mustang power recliner with power headrest. Inspired by the rugged elegance of cowboy boot designs, this recliner features intricately stitched details along the arms that enhances its distinctive character. With power reclining and headrest support that adjusts independently, you can customize your relaxation experience. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system ensures enduring support and durability. Upholstered in rich, rust brown premium leather, this recliner brings both style and comfort to your home, creating a warm and inviting atmosphere.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Mustang |
|---|---|
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 729-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 25.932 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
Additional information
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Mustang |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.