Collar Table Lamp
Call for Price
Gathering Table Top w/ Square Storage Base - T-4254XBT
Call for Price
Plush Tavern Brown Leather Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
SKU:
Q3432-54P3-73770
Category: Recliners
Tags: Brown, Cupholders, Flexsteel, Leather, Power, Power Headrest, Recliners, Reclining
Description
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative power recline system. Relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 737-70 |
| Carton Volume | 30.301 |
| Carton Weight | 161.000 lb |
| Product Weight | 161 lb |
| Material | Leather |
Additional information
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Fabric |
Plush Leather Gliding Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather |
Plush Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.