Sage, Simply Me Living Room Sage Matching Ottoman
Call for Price
SoMa - Oblique Chair in Flax
Call for Price
Plush Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
SKU:
3432-54P3
Category: Recliners
Tags: Brown, Cupholders, Flexsteel, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Recliners, Reclining
Description
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative power recline system. Relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Power Lumbar |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 737-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.65 |
| Carton Weight | 157 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Plush Leather Gliding Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather |
Related products
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.