Loft Living, Danae Living Room Danae Armless Chair
Call for Price
Sanctuary Pew
Call for Price
Plush Fabric Gliding Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Features | Non-Power, Rocking, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.65 |
| Carton Weight | 150 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.