
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
Make it easy to unwind as you watch a movie with the Rio Rocking Recliner with Power Headrests. While you’re in a seated position, enjoy the recliner’s soothing back and forth motion. When you’re ready to lay back, use the power control in the arm to independently adjust the recline and headrest and dial in the right level of comfort to suit your mood. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port built in the power control. Plush divided back cushions support your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms take pressure off your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, this recliner will keep you comfortable for years to come. All these ergonomic features are enhanced by the luxurious look of our premium leather—available in over 50 easy-to-maintain options.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 148.000 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.