Durant Wood-Top Console Table - 031 Centennial
Call for Price
CA3-301 - Cadence Rectangular Dining Table - Mocha
Call for Price
Stressless® Admiral (M) Classic Base Recliner with Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
11650155798111
Category: Recliners
Tags: Customizable, Gray, Loading, Recliners, Reclining, Stressless
Description
Stressless® Admiral is a timeless recliner with a comfortable firm seat and a height-adjustable headrest. The design is accentuated by distinctive details in the stitching. The adjustable headrest can add an additional 10 cm to the back height when desired, making it a great choice also for those with a longer back. The Stressless® Admiral recliner design is available in multiple versions.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Material | Loading |
| Color | Loading |
| Wood color | Wenge stain |
Additional information
| Dimensions | 28.74 × 30.71 × 38.58 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Gray |
| Detail Color | Loading |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Admiral |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.