Gable Road Bed - Complete Bed / Full / 800 Clay
Call for Price
Modern Wilshire Nightstand
Call for Price
Stressless® Ruby (M) Classic Base Recliner with Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
12590155798111
Category: Recliners
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Recliners, Reclining, Stressless
Description
As the name suggests, the Stressless Ruby will certainly be the most in-demand seating in the house. With contours that are softly rounded, yet surprisingly sophisticated, the Ruby offers plush seating for any room. All the Stressless comfort features are of course in place.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Wood color | Wenge stain |
Additional information
| Dimensions | 29.13 × 29.92 × 38.58 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Ruby |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.