Taylor - Brazilian Cocoa Power Zero Gravity Recliner
$1,365.00 Original price was: $1,365.00.$988.99Current price is: $988.99.
Theon - Stokes Toffee Manual Glider Recliner
$773.00 Original price was: $773.00.$538.99Current price is: $538.99.
Theon – Stokes Toffee 6pc Package A Modular Reclining Sectional
"*" indicates required fields
SKU:
MTHE-PACKA-STOF COVER
Category: Recliners
Tags: Brown, Parker House, Recliners, Stokes Toffee (light Brown)
Description
The generously sized six-piece Theon Sectional features easy-to-operate latches for reclining, a power center seat with the center-back doubling into a pull-down console table outfitted with cup holders. Theon’s contoured bucket-style seats combine with generously-stuffed plush arms and a bustle-back pillow headrest for full body-conforming comfort.
Product Details
| Manual 6 piece sectional features easy to operate reclining release latch that is usable by the whole family. | Yes |
|---|---|
| Theon’s bucket-style seats have been designed to contour to your body, creating the a cozy, yet structured spot for nestling into. | Yes |
| Bustle-back pub pillow headrest provides ample relaxing support for your neck at any reclining position. | Yes |
| Oversized and fully stuffed, the ultra-plush arm design makes it a joy to lean or perch on. | Yes |
| Entertainment console features cupholders and storage compartment with power center including USB&C charging. | Yes |
| Hand-tailored in a high performance polyester blend offering the look and feel of buffed leather. | Yes |
| Easily wipe clean with a soft cloth. | Yes |
Additional information
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Brown |
| Detail Color | Stokes Toffee (light Brown) |
| Style | Transitional |
| Collection | Theon |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Theon – Stokes Toffee Manual Glider Recliner
Theon – Stokes Toffee Manual Loveseat
Theon – Stokes Toffee Manual Sofa With Drop Down Table
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.